Dlaczego mój pies ma czkawkę?
Wyjątkowo często dopada ona szczenięta – to zupełnie normalne, jeśli szczeniak przez pierwszy rok życia miewa czkawkę 2-3 razy dziennie – ale zdarza się również, że i dorosłe psy mają czkawkę. Jeśli po minucie lub dwóch mija, jest zupełnie niegroźnym objawem mimowolnej reakcji ciała. Konsultacji z weterynarzem wymaga natomiast czkawka, która trwa dłużej niż 30 minut, powtarza się często lub taka, której towarzyszy lekki kaszel.
Przyczyny czkawki u szczeniąt i dorosłych psów.
* Czkawka zazwyczaj pojawia się w wyniku połknięcia powietrza wraz z jedzeniem, co z kolei powodowane jest zbyt szybkim, zachłannym spożywaniem posiłku. (O tym, jak temu zapobiegać, przeczytasz niżej).
* Czkawka może mieć też podłoże emocjonalne – stres, niepokój lub nadmierna ekscytacja przyczyniają się do połykania zbyt dużych porcji powietrza i w konsekwencji wywołują mimowolne skurcze przepony.
* Mniej powszechne przyczyny czkawki to problemy zdrowotne, takie jak astma, zapalenie płuc lub niewydolność oddechowa. Dlatego, jeśli tylko zaobserwujesz u swojego czworonoga objawy takie jak trudności z oddychaniem lub krótkie bezdechy, które towarzyszą czkawce, koniecznie skonsultuj się z weterynarzem. Wizyty u lekarza wymaga też świszczący oddech, nietypowe odgłosy czkawki (np. dźwięk przypominający trąbienie), niebieskie dziąsła, odruch wymiotny lub kaszel. To typowe symptomy problemów z tchawicą.
Jak pomóc psu pozbyć się czkawki?
* Jeśli czkawkę powoduje stres lub lęk, pomocne okaże się przekierowywanie uwagi psa na zabawę, zachęcanie do gryzienia ulubionej zabawki itp.
* Jeśli natomiast przyczyną jest zbyt łapczywe połykanie pokarmu, spróbuj podawania mniejszych porcji lub rozkładania karmy na blaszce albo większym talerzu. Przeanalizuj również spożywane przez psa jedzenie i spróbuj zamienić niektóre jego elementy. Czasami uczulenie na niektóre składniki karmy może wywoływać czkawkę.
* Dobrym sposobem jest również uaktywnienie psa – to może być spacer, bieganie po ogrodzie lub rzucanie mu piłki. Ruch poprawia pracę jelit i układu oddechowego, które przyczyniają się do wydawania przez twojego psa rytmicznych odgłosów czkawki.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz