czwartek, 19 marca 2015

Wrażliwy przewód pokarmowy u psa

W związku z tym, że czas przebywania pożywienia w przewodzie czworonoga jest dość krótki, bardzo ważne jest, aby podawać mu dobrze przyswajalną, wysokiej jakości karmę.Pośród ssaków pies posiada najkrótszy przewód pokarmowy w stosunku do długości swojego ciała – u małych psów nie przekracza 90 cm, podczas gdy u człowieka wynosi około 150 cm.
Najważniejsze procesy trawienne zachodzą w jelicie cienkim, znajdującym się w górnej części przewodu pokarmowego, gdzie enzymy trawienne rozkładają zjedzony przez psa pokarm na pojedyncze związki, wchłaniane następnie przez mikrokosmki. Ze względu na budowę psi przewód pokarmowy, szczególnie u starszego czworonoga, wykazuje często zwiększoną wrażliwość.

Mogą na nią wskazywać następujące objawy:

• Stolec zwierzęcia nie ma właściwej konsystencji, często jest zbyt luźny lub zbyt twardy
• Występują wzmożone gazy oraz wzdęcia
• Pies często wymiotuje, chociaż podawana mu karma jest świeża
• Na skórze pojawiają się zmiany wskazujące na nietolerancję lub alergię pokarmową
• Zwierzę wydziela niemiły zapach z pyska, który może świadczyć o problemach żołądkowych.
Jeśli karma podawana czworonogowi charakteryzuje się niską przyswajalnością, duża ilość niestrawionych białek przenika z jelita cienkiego do grubego. Powoduje to zwiększenie fermentacji jelitowej – psu zaczynają dokuczać wzdęcia, a objętość stolca jest duża. Wzdęciom sprzyjają również znajdujące się w karmie niewłaściwe proporcje włókna fermentującego.

Ochrona przewodu pokarmowego starszego psa

Dostrzeżenie wymienionych objawów oznacza najczęściej konieczność zmiany diety czworonoga. W celu eliminacji tych oznak kluczowy jest wybór karmy bogatej w białka wysokiej jakości. Wchodzą one w skład karm Royal Canin, przygotowanych z myślą o ochronie przewodu pokarmowego psów ras małychśrednichdużych i olbrzymich. Wysokostrawne białka L.I.P. zapewniają optymalne trawienie, a fruktooligosacharydy (FOS) i mannooligosacharydy (MOS) sprzyjają zachowaniu równowagi flory bakteryjnej jelit. Dodatkowo, zawarte w karmie przeciwutleniacze chronią komórki przed działaniem wolnych rodników, opóźniając tym samym proces starzenia się organizmu. Ponadto związki wiążące wapń zawarty w ślinie pomagają w ograniczeniu powstawania kamienia nazębnego, a kwasy Omega 6 wpływają korzystnie na sierść i skórę psa.
Mini sensibleMedium SensibleMaxi SensbileKarma dla psów o wrażliwym układzie pokarmowym

Wrażliwy przewód pokarmowy psa – odpowiednia pielęgnacja

Dbaj o zachowanie równowagi mikroflory układu pokarmowego - wybierz karmę, która zawiera białka L.I.P. Dzięki temu, że ich strawność przekracza nawet 95%, szybko przenikają z jelita cienkiego do grubego, nie powodując wzdęć. Równie ważne jest optymalna zawartość w karmie włókna pokarmowego, zarówno rozpuszczalnego (fermentującego) jak i nierozpuszczalnego (niefermentującego). Pozwala ona na formowanie odchodów o optymalnej konsystencji, pobudzając ścianę jelit do wydzielania większej ilości śluzu.
Zapewnij psu dostateczną ilość ruchu. Aktywność fizyczna przyspiesza perystaltykę jelit, co zapobiega zaparciom i ogranicza proces fermentacji gnilnej w jelitach, odpowiedzialny za nieprzyjemny zapach kału psa i powstawanie gazów.
Chroń zwierzę przed stresem. Z powodu zdenerwowania perystaltyka jelit ulega nadmiernemu przyspieszeniu, w związku z tym niespokojne zwierzę będzie oddawało luźne stolce.
Jak dbać o przewód pokarmowy psa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz