czwartek, 19 marca 2015

Czy prawdą jest, że „zmęczony pies to szczęśliwy pies”?


Odpowiedź na to pytanie nie jest tak prosta i jednoznaczna. Można byłoby stwierdzić, że to zależy od bardzo wielu czynników. Przede wszystkim – trzeba się zastanowić, czy „zmęczenie” jest przyjemne dla naszego psa czy też powoduje między innymi obok dyskomfortu fizycznego, również psychiczny.
Jeżeli przed psem stawiamy zbyt duże wymagania skutkuje to stresem, frustracją i wieloma innymi problemami natury behawioralnej. Czy to oznacza, że trzeba posadzić wszystkie psy na kanapach i nie pozwolić im na aktywność?? Oczywiście, że nie!

Ruch jest tak samo ważny dla nas ludzi, jak i dla naszych czworonożnych przyjaciół

Powinniśmy tylko przestrzegać kilku ważnych zasad. Na początku trzeba uświadomić sobie, co nasz pies robiłby, gdyby nie mieszkał razem z nami? Skupiłby się na 3 najważniejszych elementach: zdobywaniu pożywienia (w przypadku psa byłoby to polowanie), rozmnażaniu się oraz ogólnie mówiąc, zapewnieniu sobie bezpieczeństwa. Współczesny pies zazwyczaj nie ma możliwości nieograniczonego prezentowania zachowań prokreacyjnych (większość jest poddanych zabiegom sterylizacyjnym lub opiekunowie decydują o doborze partnerów). Troska o bezpieczeństwo jest rolą opiekuna. Co więc psu pozostaje – zachowania łowieckie. I tu mamy szerokie pole manewru jeśli chodzi o dobór aktywności dla naszego psa. Zachowania łowieckie, ogólnie rzecz ujmując, oparte są na tzw. łańcuchu łowieckim:
Tropienie -> wypatrywanie/obserwacja -> podchodzenie/skradanie się -> pogoń -> chwycenie -> zabicie -> rozszarpanie -> zjedzenie
Niestety bardzo często zapewnienie psu właściwej ilości ruchu sprowadza się tylko do tzw. miary ilości, a nie jakości. W praktyce wygląda to w ten sposób, że pies ma zapewniony tylko element pogoni czyli przypinamy psa do roweru i jeździmy po okolicy przez 1,5 do 2 godzin. Wielokrotnie opiekunowie twierdzą, że to jest wspaniałe dla psa bo potem śpi cały dzień. Pies taki jest owszem zmęczony, ale czy szczęśliwy?? Otóż zazwyczaj nie. Musimy się nauczyć rozpoznawać sygnały wysyłane przez naszego psa, które świadczą o tym, czy dana aktywność faktycznie sprawia mu przyjemność i czy nie pojawia się u niego przetrenowanie.

Zmęczony pies – po czym można go rozpoznać:

  • pies zwalnia krok, każdą nadarzającą się chwilę wykorzystuje, aby się położyć,
  • jeżeli pies podczas biegu wysoko podnosi tylne łapy -wyżej niż zwykle- świadczy to o silnym zmęczeniu mięśni (mięśnie, które ściągają łapę w dół w czasie biegu nie działają prawidłowo i łapa wylatuje w górę)
  • pies traci apetyt,
  • pies śpi więcej niż zwykle itp.
zmęczeniu świadczyć może również pogarszające się zachowanie -pies jest mniej chętny do współpracy z nami, bardzo szybko zmieniają się jego stany emocjonalne od skrajnej euforii do przygnębienia i apatii. Pies owszem może biec i to bardzo długo, ale ta aktywność powinna być przeplatana z innymi czynnościami, jak tropienie, wypatrywanie zdobyczy, kopanie itp.
Ogólnie rzecz ujmując, aktywność zarówno fizyczna jak i psychiczna jest potrzebna naszym psom, ale aby spełniała swoją dobroczynną rolę musimy zachować zdrowy rozsądek według zasady: „Primum non nocere”.
Aktywność fizyczna psów

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz