środa, 18 marca 2015

WSZYSTKO, CO CHCIELIBYŚCIE WIEDZIEĆ O PCHŁACH, ALE BALIŚCIE SIĘ ZAPYTAĆ


Pchła psia (Ctenocephalides canis) jest jednym z najpospolitszych pasożytów zewnętrznych bytujący na psie.
najczęstszym objawem zarażenia pchłami jest świąd
Są to bezskrzydłe owady, które żywią się krwią- dorosła pchła potrafi dziennie wypić 20 razy więcej krwi niż sama waży! Wbrew temu co można usłyszeć, pchły nie biorą się z brudu ani z tarzania się w piachu (autentyczne!), psy zarażają się nimikontaktując się z innymi zwierzętami, bądź chodząc po miejscach gdzie bytują inne zwierzęta, np.: po trawnikach.

Jak rozpoznać czy zwierzę jest zaatakowane przez pchły?

Samą pchłę trudno jest znaleźć na psie, szczególnie jeśli inwazja nie jest bardzo intensywna, czyli jeśli pcheł jest mało. Potrafią się one błyskawicznie poruszać. Najczęstszym objawem obecności pcheł jest świąd, szczególnie w okolicy zadu i ud, czasem za uszami, dlatego przeglądamy te miejsca w poszukiwaniu bądź owadów, bądź po prostu ich odchodów. Odchody pcheł są czarne, więc w przypadku psów o ciemnym umaszczeniu odnalezienie ich może zająć trochę czasu, warto to robić przy dobrym oświetleniu. Jak rozpoznać czy te czarne kropeczki to faktycznie odchody pcheł, a nie zwykły brud? To bardzo proste! Nakładamy podejrzane paprochy na chusteczkę higieniczną, a następnie skrapiamy wodą. Jeśli wokół kropeczek tworzy się brązowo-czerwone zabarwienie to na pewno są to odchody pcheł (zabarwienie pochodzi z resztek niestrawionej krwi).

Czy człowiek może się zarazić pchłami?

ukąszenia pchły u człowieka
Teoretycznie tak, choć pchły psie generalnie wolą pasożytować na psach, a nie na ludziach (mamy swoją własną pchłę- ludzką Pulex irritans).Zdarzają się ukąszenia pcheł wśród ludzi, ale pchła szybko będzie się próbowała przedostać na smaczniejszego żywiciela.

Czy pchły są niebezpieczne?

Niestety tak i to z kilku powodów:
  1. u bardzo młodych o osłabionych zwierząt silna infestacja może doprowadzić nawet do anemii i śmierci z wyniszczenia. Na szczęście takie przypadki zdarzają się niezmiernie rzadko.
  2. ślina pcheł jest silnym alergenem, u wielu zwierząt wywołuje bardzo silną reakcję, czyli tzw. APZS (alergiczne pchle zapalenie skóry). Polega to na tym, że ukąszenia są tak swędzące iż zwierzęta wygryzają i wydrapują sobie skórę, tworzą się rany, które ulegają nadkażeniu bakteryjnemu. Ogólnie prowadzi to do powstania ropnego zapalenia skóry, co często wymaga stosowania antybiotyków. Nie trzeba wspominać jak bardzo zwierzę się męczy.
  3. pchły są przenosicielem pasożyta- tasiemca psiego, którym niestety zaraża się nie tylko pies, ale również człowiek, a szczególnie dzieci, które w trakcie zabawy z pupilem przypadkowo połkną pchłę.
  4. przenoszą też zarazki chorobotwórcze, takie jak tularemia, dur, dżuma- na szczęście w dzisiejszych czasach nie jest to duże zagrożenie.

Czy na sierści psa można znaleźć jaja pcheł ?

Raczej nie. Wprawdzie pchła składa jaja w sierści psa,
"hot spot"- częsty objaw APZS
"hot spot"- częsty objaw APZS
ale nie przytwierdza ich do włosa, więc one po prostu spadają na ziemię/dywan/koc/kanapę, gdzie zachodzi ich rozwój. Z jaj rozwijają się larwy, które siedzą sobie w kokonach czekając na to aby pod wpływem ciepła i drgań rozpoznać swojego przyszłego żywiciela. Potrafią tak czekać miesiącami. Dlatego tak ważne jest aby nie tylko poddawać odpchleniu psa, ale też jego środowisko. Kocyki i legowiska najlepiej wyrzucić jeśli to możliwe, ewentualnie dobrze wytrzepać czy wyprać, dywany odkurzyć nawet pod meblami.

Jak pozbyć się pcheł?

W sklepach zoologicznych i lecznicach weterynaryjnych jest ogromny wybór preparatów przeciwko pchłom- obroże, spraye, preparaty typu spot-on. Zawierają one różne substancje czynne, ważne jest żeby była to substancja owadobójcza, a nie odstraszająca. Nie polecam pudrów, szamponów ani śmierdzących ziołowych obroży, gdyż jedyne co są w stanie zrobić to ewentualnie zabić pchły bytujące na skórze psa,a po kilku dniach osobniki, które wykluły się z jaj w dywanie zaatakują psa ponownie. Dobry preparat ma nie  tylko zabić pchły, ale też zabezpieczyć przed kolejną inwazją na pewien czas- tylko wtedy możliwe jest całkowite pozbycie się pcheł.

fajna reklama preparatu na pchły w centrum handlowym

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz