piątek, 5 czerwca 2015

Jak wybrać dobry hotel dla psa?


Dużymi krokami zbliżają się wakacje. Przeglądamy oferty, ustalamy, dokąd będziemy jechać, i wybieramy najlepsze i najtańsze hotele. W szale przygotowań do wymarzonego wypoczynku nie powinniśmy zapominać jednak o naszych czworonożnych przyjaciołach, zwłaszcza jeżeli chcemy odbyć podróż zagraniczną i zabranie pupila wykracza poza nasze możliwości logistyczne.


Z psem na wakacje – od czego zacząć?
Jeżeli dojdziemy do wniosku, że chcemy zostawić psa pod opieką osób trzecich, mamy dwa wyjścia: albo prosimy o pomoc rodzinę i znajomych, albo decydujemy się skorzystać z usług specjalnego hotelu dla zwierząt. Przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto udać się do hotelu, poznać opiekunów i zaczerpnąć informacji na temat sposobu prowadzenia psów. Na rynku jak grzyby po deszczu powstają hotele dla psów prowadzone nierzadko przez osoby, które kompletnie nie znają się na temacie i nie posiadają doświadczenia w szkoleniu i opiece nad psami. Absolutną podstawą jest zatem zasięgnięcie informacji o wykształceniu opiekunów czworonogów; zapytajmy o kwalifikacje zawodowe, doświadczenie oraz staż pracy.
Przed pozostawieniem psa w hotelu na dłuższy okres, przeprowadźmy próbę i zostawmy go w hotelu na kilka godzin. Jest to tym bardziej wskazane, jeżeli dotychczas nie mieliśmy okazji rozłączać się z psem na czas dłuższy niż kilka godzin. Hotel ma być dla naszego czworonoga miejscem przyjaznym, kojarzonym wyłącznie z czasowym pozostawieniem bez naszej obecności. Jeżeli chcemy pokazać psu, że hotel jest miejscem przyjaznym i kojarzy się przede wszystkim z zabawą, powinniśmy zatroszczyć się o to, aby w czasie rozłąki dobrze się bawił. Opiekun może, np. pobawić się z naszym czworonogiem piłką i w pewnym momencie przerwać zabawę – tym sposobem pupil będzie miał pewien niedosyt i chętnie powróci do tego miejsca w przyszłości.
Warto pamiętać także o jedzeniu dla naszego psa. Jeżeli pupil ma problemy żołądkowe, nie zapominajmy o pozostawieniu listy z wytycznymi na temat karmienia i zatroszczmy się o uzupełnienie zapasu karmy. Przywiezienie własnej karmy będzie zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem – nie tylko zaoszczędzimy, ale i przy okazji będziemy mieli pewność, że zwierzę je to, co lubi.
Aby zminimalizować stres związany z rozstaniem, zaopatrzmy psa w ulubione zabawki i naszą starą koszulkę. Samo pożegnanie również nie powinno być nazbyt długie i szczególne wylewne. Psy potrafią doskonale odczytywać uczucia i kiedy zobaczą właściciela rozżalonego i smutnego, może to wpłynąć na ich stan psychiczny. Jeżeli koniecznie chcemy się pożegnać, zróbmy to już w domu, a kiedy wejdziemy do hotelu zachowujmy się tak, jakby nic się nie stało; wyjdźmy niepostrzeżenie w czasie zabawy.
O co zatroszczyć się przed oddaniem psa do hotelu?
Opiekun psa powinien wiedzieć nie tylko o nawykach żywieniowych swojego podopiecznego, ale także o weterynarzu, u którego leczymy psa, oraz ewentualnych fobiach. Przed oddaniem psa do hotelu zastanówmy się, o czym powinien wiedzieć jego opiekun. Niektóre zachowania, która mogą wydawać się normalne dla nas, bywają dziwne i niepokojące dla postronnych osób.
Po odebraniu psa z hotelu powinniśmy wypytać o zachowanie pupila. Obiektywna opinia osoby doświadczonej, która miała okazję opiekować się i szkolić masę psów, może okazać się niezwykle cenna i pomóc polepszyć stosunki z czworonogiem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz