piątek, 5 czerwca 2015

                  Ucieczki psów


Trudności wychowawcze psów - ucieczki podczas spacerów naszych psów i suczek.
Ucieczki psów podczas spacerów mogą stanowić wielki problem dla właściciela i powodować całą masę problemów.Nauka posłuszeństwa czworonoga jest bardzo istotna i stanowi nieodłączny element szkolenia szczeniąt i psów słabo uspołecznionych.
Ucieczki psów mogą być spowodowana różnymi czynnikami, jednakże najczęściej spotykanymi przyczynami są: pogoń za innym zwierzakiem, chęć poznania świata oraz strach przed osobą, zwierzęciem lub nieznanym przedmiotem. Nie trudno się domyśleć, że ucieczki psów  odbierają całą radość płynącą ze wspólnego spaceru i są przyczyną długotrwałego stresu. Właściciele denerwują się z powodu nieposłuszeństwa psa, zaś pies obawia się powrócić do właściciela z obawy przed srogą karą. Niestety, tego typu zachowania napędzają spiralę wzajemnych niechęci i prowokują konflikty na linii właściciel-zwierzę.
Jeżeli mieszkamy w dużych miastach, powinniśmy ograniczyć spuszczanie psa ze smyczy do niezbędnego minimum. Duże psy w żadnym wypadku nie mogą być spuszczane ze smyczy, podobnie jak psy ras groźnych i psy agresywne. Nierozważne postępowanie właściciela i brak wyobraźni nierzadko doprowadzają do tragedii. Oswobadzanie psa stanowi dlań sytuację niezwykle komfortową i trudno się dziwić, że wszelkie próby złapania go na smycz spełzają na niczym. Właściciel musi jednak zdawać sobie sprawę z zagrożeń, jakie niesie za sobą „dogadzanie” psu. Pędzące samochody, agresywne zwierzęta i możliwość ucieczki w nieznane otwierają katalog zagrożeń płynących z tego jakże lekkomyślnego zwyczaju. Zdecydowanie rozsądniejszym zachowaniem jest spuszczanie psa ze smyczy w miejscach neutralnych, z dala od samochodów i gwaru miasta. Pies nie powinien być spuszczany ze smyczy dopóty dopóki nie jesteśmy pewni, że zareaguje na naszą komendę i nie ucieknie w nieznane.
Nauka posłuszeństwa nie jest procesem łatwym i trwa przez całe życie psa. Przed rozpoczęciem szkolenia z zakresy posłuszeństwa i przywoływania psa powinniśmy uświadomić sobie kilka spraw.
Po pierwsze: pies wyczuwa, kiedy jesteśmy zdenerwowani, podirytowani i nie mamy ochoty na zabawę. Jego pierwszą reakcją jest chęć odseparowania się od właściciela, stąd też niechętne wykonywanie komend i unikania spotkania z panem. Krzycząc na psa i wymuszając nań przyjście do nas z całą pewnością nie odniesiemy oczekiwanych rezultatów. Jedynie spokój i stanowczość umożliwią dotarcie do zwierzęcia i opanowanie jego temperamentu. Po raz kolejny przypominamy, że jedynie pozytywne metody szkoleniowe przynoszą oczekiwane rezultaty i pozwalają na zmianę całokształtu zachowań zwierzęcia.
Następną sprawą jest nauczenie psa podstawowych komend i każdorazowe ich stosowanie. Psy nie rozumieją ludzkiego języka, toteż ich reakcja stanowi wynikową długotrwałego treningu i sukcesywnych powtórzeń jednego ćwiczenia. Jeżeli chcemy, aby pies do nich przybiegł, ograniczmy się do wypowiedzenia krótkiej frazy np. „do nogi”. Nasze monologi i narzekania dotyczące zachowania zwierzęcia, a tym bardziej wszelkie groźby, nijak do niego nie trafią. Oczywiście, wszystkie komendy muszą być odpowiednio wcześniej wyuczone. Tresurę należy zacząć jak najwcześniej najlepiej już w wieku szczenięcym, w czasie pierwszych wypadów na dwór. Każde pozytywne zachowanie powinno być w odpowiedni sposób nagradzane za prawidłowe wykonanie pomniejszych komend wystarczy pogłaskać i pochwalić psa. Trudniejsze i bardziej wymagające komendy mogą być nagradzane małym smakołykiem; niektórzy właściciele nazbyt szczodrze obdarowują zwierzę, przez co po pewnym czasie przestaje się starać, bądź co gorsza rezygnuje z wykonywania komend, jeśli nie jest odpowiednio za nie nagradzane. Nagradzamy tylko i wyłącznie jedną komendę- w tym przypadku „do nogi”. Pies powinien kojarzyć przysmak z konkretnym zadaniem. W miarę upływu czasu możemy rezygnować z nagradzania zwierzęcia, nigdy jednak nie zapominajmy o słownej pochwale, pogłaskaniu, bądź poklepaniu po głowie. Zapewne w sposób naturalny nasunie się pytanie odnośnie do skuteczności tej metody. Niesłusznym jest twierdzenie, że pies będzie do końca życia kojarzył przywoływanie przez właściciela z jedzeniem.
Po pewnym okresie nawyk przybiegania do właściciela wejdzie mu w krew i zacznie stosować się doń w sposób rutynowy. Właściciele opornych zwierząt mogą zastosować jeszcze jedną technikę- przed spacerem nie podajemy psu jedzenia, ani nie karmimy żadnymi smakołykami. W trakcie spaceru kiedy pies będzie postawiony przed wyborem „jedzenie” czy „ucieczka”, z całą pewnością wybierze to pierwsze. Po spacerze możemy normalnie nakarmić psiaka. Bardzo rozsądnym założeniem ćwiczeniowym jest rozdzielenie dziennej dawki żywnościowej w taki sposób, aby po każdym wyjściu na spacer pies dostał swoją rację.
Ucieczki psów - najczęściej popełniane błędy wychowawcze
Jak już wcześniej wspominaliśmy, do najczęściej popełnianych błędów w czasie nauki posłuszeństwa zaliczyć możemy krzyki właściciela i wprowadzanie napiętej atmosfery. Kolejnym błędem wychowawczym jest gonienie uciekającego psa. Właściciele nie zdają sobie sprawy, jakie szkody to czyni i do czego może doprowadzić. Pies może rozumieć nas dwojako; po pierwsze jako zaproszenie do zabawy, po drugie jako preludium do kary. W każdym razie żadne tłumaczenie nie zadowala nas w sensie treningowym i w żadnym wypadku nie możemy dopuszczać do sytuacji, w której to my podporządkowujemy się zachciankom naszego zwierzęcia. Problem nieposłuszeństwa zwierzęcia dotyka w dużej mierze właścicieli, którzy nie potrafią go zdyscyplinować i wyraźnie zaznaczyć swojego miejsca w stadzie. Właściciel zawsze winien pełnić funkcję samca Alfa i doprowadzać zwierzę do porządku.

Jak wybrać dobry hotel dla psa?


Dużymi krokami zbliżają się wakacje. Przeglądamy oferty, ustalamy, dokąd będziemy jechać, i wybieramy najlepsze i najtańsze hotele. W szale przygotowań do wymarzonego wypoczynku nie powinniśmy zapominać jednak o naszych czworonożnych przyjaciołach, zwłaszcza jeżeli chcemy odbyć podróż zagraniczną i zabranie pupila wykracza poza nasze możliwości logistyczne.


Z psem na wakacje – od czego zacząć?
Jeżeli dojdziemy do wniosku, że chcemy zostawić psa pod opieką osób trzecich, mamy dwa wyjścia: albo prosimy o pomoc rodzinę i znajomych, albo decydujemy się skorzystać z usług specjalnego hotelu dla zwierząt. Przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto udać się do hotelu, poznać opiekunów i zaczerpnąć informacji na temat sposobu prowadzenia psów. Na rynku jak grzyby po deszczu powstają hotele dla psów prowadzone nierzadko przez osoby, które kompletnie nie znają się na temacie i nie posiadają doświadczenia w szkoleniu i opiece nad psami. Absolutną podstawą jest zatem zasięgnięcie informacji o wykształceniu opiekunów czworonogów; zapytajmy o kwalifikacje zawodowe, doświadczenie oraz staż pracy.
Przed pozostawieniem psa w hotelu na dłuższy okres, przeprowadźmy próbę i zostawmy go w hotelu na kilka godzin. Jest to tym bardziej wskazane, jeżeli dotychczas nie mieliśmy okazji rozłączać się z psem na czas dłuższy niż kilka godzin. Hotel ma być dla naszego czworonoga miejscem przyjaznym, kojarzonym wyłącznie z czasowym pozostawieniem bez naszej obecności. Jeżeli chcemy pokazać psu, że hotel jest miejscem przyjaznym i kojarzy się przede wszystkim z zabawą, powinniśmy zatroszczyć się o to, aby w czasie rozłąki dobrze się bawił. Opiekun może, np. pobawić się z naszym czworonogiem piłką i w pewnym momencie przerwać zabawę – tym sposobem pupil będzie miał pewien niedosyt i chętnie powróci do tego miejsca w przyszłości.
Warto pamiętać także o jedzeniu dla naszego psa. Jeżeli pupil ma problemy żołądkowe, nie zapominajmy o pozostawieniu listy z wytycznymi na temat karmienia i zatroszczmy się o uzupełnienie zapasu karmy. Przywiezienie własnej karmy będzie zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem – nie tylko zaoszczędzimy, ale i przy okazji będziemy mieli pewność, że zwierzę je to, co lubi.
Aby zminimalizować stres związany z rozstaniem, zaopatrzmy psa w ulubione zabawki i naszą starą koszulkę. Samo pożegnanie również nie powinno być nazbyt długie i szczególne wylewne. Psy potrafią doskonale odczytywać uczucia i kiedy zobaczą właściciela rozżalonego i smutnego, może to wpłynąć na ich stan psychiczny. Jeżeli koniecznie chcemy się pożegnać, zróbmy to już w domu, a kiedy wejdziemy do hotelu zachowujmy się tak, jakby nic się nie stało; wyjdźmy niepostrzeżenie w czasie zabawy.
O co zatroszczyć się przed oddaniem psa do hotelu?
Opiekun psa powinien wiedzieć nie tylko o nawykach żywieniowych swojego podopiecznego, ale także o weterynarzu, u którego leczymy psa, oraz ewentualnych fobiach. Przed oddaniem psa do hotelu zastanówmy się, o czym powinien wiedzieć jego opiekun. Niektóre zachowania, która mogą wydawać się normalne dla nas, bywają dziwne i niepokojące dla postronnych osób.
Po odebraniu psa z hotelu powinniśmy wypytać o zachowanie pupila. Obiektywna opinia osoby doświadczonej, która miała okazję opiekować się i szkolić masę psów, może okazać się niezwykle cenna i pomóc polepszyć stosunki z czworonogiem.

PRZYSMAK DLA PSÓW FRISKIES DENTAL FRESH 3in1

Przysmak na świeży oddech dla psa Friskies Dental Fresh to produkty dedykowane psom ras średnich i dużych z tendencją do odkładania się kamienia nazębnego. Gumowa tekstura produktu pomaga czyścić i masować dziąsła psa bez jakichkolwiek podrażnień. Unikalny kształt przekąsek zapewnia dobre dotarcie do zębów i dziąseł oraz sprzyja utrzymaniu świeżego i przyjemnego oddechu u psa przez dłuższy czas. 
przysmak dla psów ras średnich i dużych Friskies DENTAL FRESH 3in1
opakowanie Friskies DENTAL FRESH 3in1
Przysmaki dla psa Friskies Dental Fresh stanowią uzupełnienie codziennej diety dorosłych psów i nie powinny  być traktowane jako zamiennik posiłku głównego. Można je stosować jako nagrody podczas szkolenia psa lub podawać co kilka dni między posiłkami. Zastosowanie wyciągu z mięty i pietruszki oraz rewolucyjnej formuły Dental Guard Active pozwala kompleksowo dbać o zdrowie zębów i dziąseł psa, zapobiegając odkładaniu się kamienia nazębnego. Już po pierwszym podaniu przysmaku oddech psa staje się świeższy. Produkt posiada niską zawartość tłuszczu, dzięki czemu może być podawany nawet psom, które cierpią z powodu nadwagi. Jego efektywność została potwierdzona przez badania kliniczne.
Pakiet Friskies zawiera 6 opakowań po 7 przysmaków każde.
Skład:
Zboża, glicerol, składniki mineralne, mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego, sorbitol, warzywa, oleje i tłuszcze, produkty pochodzenia roślinnego (pietruszka 0,2%).
Analiza składu przysmaku czyszczącego zęby
Białko 8,3%, oleje i tłuszcze surowe 2,9%, popiół surowy 11,5%, włókno surowe 2,1%, wilgotność 16%.
przysmak dla psa Friskies DENTAL FRESH 3in1
skręcone pałeczki przekąski dla psów Friskies DENTAL FRESH 3in1
Dawkowanie przysmaku dla psów
Średnie i duże psy (+10kg): 1 sztuka dziennie. Pamietajmy aby zapewnić psu dostęp do świeżej i czystej wody.
Cena Friskies DENTAL FRESH waha się od 7,49 zł do 8,50 zł.