piątek, 5 czerwca 2015

                  Ucieczki psów


Trudności wychowawcze psów - ucieczki podczas spacerów naszych psów i suczek.
Ucieczki psów podczas spacerów mogą stanowić wielki problem dla właściciela i powodować całą masę problemów.Nauka posłuszeństwa czworonoga jest bardzo istotna i stanowi nieodłączny element szkolenia szczeniąt i psów słabo uspołecznionych.
Ucieczki psów mogą być spowodowana różnymi czynnikami, jednakże najczęściej spotykanymi przyczynami są: pogoń za innym zwierzakiem, chęć poznania świata oraz strach przed osobą, zwierzęciem lub nieznanym przedmiotem. Nie trudno się domyśleć, że ucieczki psów  odbierają całą radość płynącą ze wspólnego spaceru i są przyczyną długotrwałego stresu. Właściciele denerwują się z powodu nieposłuszeństwa psa, zaś pies obawia się powrócić do właściciela z obawy przed srogą karą. Niestety, tego typu zachowania napędzają spiralę wzajemnych niechęci i prowokują konflikty na linii właściciel-zwierzę.
Jeżeli mieszkamy w dużych miastach, powinniśmy ograniczyć spuszczanie psa ze smyczy do niezbędnego minimum. Duże psy w żadnym wypadku nie mogą być spuszczane ze smyczy, podobnie jak psy ras groźnych i psy agresywne. Nierozważne postępowanie właściciela i brak wyobraźni nierzadko doprowadzają do tragedii. Oswobadzanie psa stanowi dlań sytuację niezwykle komfortową i trudno się dziwić, że wszelkie próby złapania go na smycz spełzają na niczym. Właściciel musi jednak zdawać sobie sprawę z zagrożeń, jakie niesie za sobą „dogadzanie” psu. Pędzące samochody, agresywne zwierzęta i możliwość ucieczki w nieznane otwierają katalog zagrożeń płynących z tego jakże lekkomyślnego zwyczaju. Zdecydowanie rozsądniejszym zachowaniem jest spuszczanie psa ze smyczy w miejscach neutralnych, z dala od samochodów i gwaru miasta. Pies nie powinien być spuszczany ze smyczy dopóty dopóki nie jesteśmy pewni, że zareaguje na naszą komendę i nie ucieknie w nieznane.
Nauka posłuszeństwa nie jest procesem łatwym i trwa przez całe życie psa. Przed rozpoczęciem szkolenia z zakresy posłuszeństwa i przywoływania psa powinniśmy uświadomić sobie kilka spraw.
Po pierwsze: pies wyczuwa, kiedy jesteśmy zdenerwowani, podirytowani i nie mamy ochoty na zabawę. Jego pierwszą reakcją jest chęć odseparowania się od właściciela, stąd też niechętne wykonywanie komend i unikania spotkania z panem. Krzycząc na psa i wymuszając nań przyjście do nas z całą pewnością nie odniesiemy oczekiwanych rezultatów. Jedynie spokój i stanowczość umożliwią dotarcie do zwierzęcia i opanowanie jego temperamentu. Po raz kolejny przypominamy, że jedynie pozytywne metody szkoleniowe przynoszą oczekiwane rezultaty i pozwalają na zmianę całokształtu zachowań zwierzęcia.
Następną sprawą jest nauczenie psa podstawowych komend i każdorazowe ich stosowanie. Psy nie rozumieją ludzkiego języka, toteż ich reakcja stanowi wynikową długotrwałego treningu i sukcesywnych powtórzeń jednego ćwiczenia. Jeżeli chcemy, aby pies do nich przybiegł, ograniczmy się do wypowiedzenia krótkiej frazy np. „do nogi”. Nasze monologi i narzekania dotyczące zachowania zwierzęcia, a tym bardziej wszelkie groźby, nijak do niego nie trafią. Oczywiście, wszystkie komendy muszą być odpowiednio wcześniej wyuczone. Tresurę należy zacząć jak najwcześniej najlepiej już w wieku szczenięcym, w czasie pierwszych wypadów na dwór. Każde pozytywne zachowanie powinno być w odpowiedni sposób nagradzane za prawidłowe wykonanie pomniejszych komend wystarczy pogłaskać i pochwalić psa. Trudniejsze i bardziej wymagające komendy mogą być nagradzane małym smakołykiem; niektórzy właściciele nazbyt szczodrze obdarowują zwierzę, przez co po pewnym czasie przestaje się starać, bądź co gorsza rezygnuje z wykonywania komend, jeśli nie jest odpowiednio za nie nagradzane. Nagradzamy tylko i wyłącznie jedną komendę- w tym przypadku „do nogi”. Pies powinien kojarzyć przysmak z konkretnym zadaniem. W miarę upływu czasu możemy rezygnować z nagradzania zwierzęcia, nigdy jednak nie zapominajmy o słownej pochwale, pogłaskaniu, bądź poklepaniu po głowie. Zapewne w sposób naturalny nasunie się pytanie odnośnie do skuteczności tej metody. Niesłusznym jest twierdzenie, że pies będzie do końca życia kojarzył przywoływanie przez właściciela z jedzeniem.
Po pewnym okresie nawyk przybiegania do właściciela wejdzie mu w krew i zacznie stosować się doń w sposób rutynowy. Właściciele opornych zwierząt mogą zastosować jeszcze jedną technikę- przed spacerem nie podajemy psu jedzenia, ani nie karmimy żadnymi smakołykami. W trakcie spaceru kiedy pies będzie postawiony przed wyborem „jedzenie” czy „ucieczka”, z całą pewnością wybierze to pierwsze. Po spacerze możemy normalnie nakarmić psiaka. Bardzo rozsądnym założeniem ćwiczeniowym jest rozdzielenie dziennej dawki żywnościowej w taki sposób, aby po każdym wyjściu na spacer pies dostał swoją rację.
Ucieczki psów - najczęściej popełniane błędy wychowawcze
Jak już wcześniej wspominaliśmy, do najczęściej popełnianych błędów w czasie nauki posłuszeństwa zaliczyć możemy krzyki właściciela i wprowadzanie napiętej atmosfery. Kolejnym błędem wychowawczym jest gonienie uciekającego psa. Właściciele nie zdają sobie sprawy, jakie szkody to czyni i do czego może doprowadzić. Pies może rozumieć nas dwojako; po pierwsze jako zaproszenie do zabawy, po drugie jako preludium do kary. W każdym razie żadne tłumaczenie nie zadowala nas w sensie treningowym i w żadnym wypadku nie możemy dopuszczać do sytuacji, w której to my podporządkowujemy się zachciankom naszego zwierzęcia. Problem nieposłuszeństwa zwierzęcia dotyka w dużej mierze właścicieli, którzy nie potrafią go zdyscyplinować i wyraźnie zaznaczyć swojego miejsca w stadzie. Właściciel zawsze winien pełnić funkcję samca Alfa i doprowadzać zwierzę do porządku.

Jak wybrać dobry hotel dla psa?


Dużymi krokami zbliżają się wakacje. Przeglądamy oferty, ustalamy, dokąd będziemy jechać, i wybieramy najlepsze i najtańsze hotele. W szale przygotowań do wymarzonego wypoczynku nie powinniśmy zapominać jednak o naszych czworonożnych przyjaciołach, zwłaszcza jeżeli chcemy odbyć podróż zagraniczną i zabranie pupila wykracza poza nasze możliwości logistyczne.


Z psem na wakacje – od czego zacząć?
Jeżeli dojdziemy do wniosku, że chcemy zostawić psa pod opieką osób trzecich, mamy dwa wyjścia: albo prosimy o pomoc rodzinę i znajomych, albo decydujemy się skorzystać z usług specjalnego hotelu dla zwierząt. Przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto udać się do hotelu, poznać opiekunów i zaczerpnąć informacji na temat sposobu prowadzenia psów. Na rynku jak grzyby po deszczu powstają hotele dla psów prowadzone nierzadko przez osoby, które kompletnie nie znają się na temacie i nie posiadają doświadczenia w szkoleniu i opiece nad psami. Absolutną podstawą jest zatem zasięgnięcie informacji o wykształceniu opiekunów czworonogów; zapytajmy o kwalifikacje zawodowe, doświadczenie oraz staż pracy.
Przed pozostawieniem psa w hotelu na dłuższy okres, przeprowadźmy próbę i zostawmy go w hotelu na kilka godzin. Jest to tym bardziej wskazane, jeżeli dotychczas nie mieliśmy okazji rozłączać się z psem na czas dłuższy niż kilka godzin. Hotel ma być dla naszego czworonoga miejscem przyjaznym, kojarzonym wyłącznie z czasowym pozostawieniem bez naszej obecności. Jeżeli chcemy pokazać psu, że hotel jest miejscem przyjaznym i kojarzy się przede wszystkim z zabawą, powinniśmy zatroszczyć się o to, aby w czasie rozłąki dobrze się bawił. Opiekun może, np. pobawić się z naszym czworonogiem piłką i w pewnym momencie przerwać zabawę – tym sposobem pupil będzie miał pewien niedosyt i chętnie powróci do tego miejsca w przyszłości.
Warto pamiętać także o jedzeniu dla naszego psa. Jeżeli pupil ma problemy żołądkowe, nie zapominajmy o pozostawieniu listy z wytycznymi na temat karmienia i zatroszczmy się o uzupełnienie zapasu karmy. Przywiezienie własnej karmy będzie zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem – nie tylko zaoszczędzimy, ale i przy okazji będziemy mieli pewność, że zwierzę je to, co lubi.
Aby zminimalizować stres związany z rozstaniem, zaopatrzmy psa w ulubione zabawki i naszą starą koszulkę. Samo pożegnanie również nie powinno być nazbyt długie i szczególne wylewne. Psy potrafią doskonale odczytywać uczucia i kiedy zobaczą właściciela rozżalonego i smutnego, może to wpłynąć na ich stan psychiczny. Jeżeli koniecznie chcemy się pożegnać, zróbmy to już w domu, a kiedy wejdziemy do hotelu zachowujmy się tak, jakby nic się nie stało; wyjdźmy niepostrzeżenie w czasie zabawy.
O co zatroszczyć się przed oddaniem psa do hotelu?
Opiekun psa powinien wiedzieć nie tylko o nawykach żywieniowych swojego podopiecznego, ale także o weterynarzu, u którego leczymy psa, oraz ewentualnych fobiach. Przed oddaniem psa do hotelu zastanówmy się, o czym powinien wiedzieć jego opiekun. Niektóre zachowania, która mogą wydawać się normalne dla nas, bywają dziwne i niepokojące dla postronnych osób.
Po odebraniu psa z hotelu powinniśmy wypytać o zachowanie pupila. Obiektywna opinia osoby doświadczonej, która miała okazję opiekować się i szkolić masę psów, może okazać się niezwykle cenna i pomóc polepszyć stosunki z czworonogiem.

PRZYSMAK DLA PSÓW FRISKIES DENTAL FRESH 3in1

Przysmak na świeży oddech dla psa Friskies Dental Fresh to produkty dedykowane psom ras średnich i dużych z tendencją do odkładania się kamienia nazębnego. Gumowa tekstura produktu pomaga czyścić i masować dziąsła psa bez jakichkolwiek podrażnień. Unikalny kształt przekąsek zapewnia dobre dotarcie do zębów i dziąseł oraz sprzyja utrzymaniu świeżego i przyjemnego oddechu u psa przez dłuższy czas. 
przysmak dla psów ras średnich i dużych Friskies DENTAL FRESH 3in1
opakowanie Friskies DENTAL FRESH 3in1
Przysmaki dla psa Friskies Dental Fresh stanowią uzupełnienie codziennej diety dorosłych psów i nie powinny  być traktowane jako zamiennik posiłku głównego. Można je stosować jako nagrody podczas szkolenia psa lub podawać co kilka dni między posiłkami. Zastosowanie wyciągu z mięty i pietruszki oraz rewolucyjnej formuły Dental Guard Active pozwala kompleksowo dbać o zdrowie zębów i dziąseł psa, zapobiegając odkładaniu się kamienia nazębnego. Już po pierwszym podaniu przysmaku oddech psa staje się świeższy. Produkt posiada niską zawartość tłuszczu, dzięki czemu może być podawany nawet psom, które cierpią z powodu nadwagi. Jego efektywność została potwierdzona przez badania kliniczne.
Pakiet Friskies zawiera 6 opakowań po 7 przysmaków każde.
Skład:
Zboża, glicerol, składniki mineralne, mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego, sorbitol, warzywa, oleje i tłuszcze, produkty pochodzenia roślinnego (pietruszka 0,2%).
Analiza składu przysmaku czyszczącego zęby
Białko 8,3%, oleje i tłuszcze surowe 2,9%, popiół surowy 11,5%, włókno surowe 2,1%, wilgotność 16%.
przysmak dla psa Friskies DENTAL FRESH 3in1
skręcone pałeczki przekąski dla psów Friskies DENTAL FRESH 3in1
Dawkowanie przysmaku dla psów
Średnie i duże psy (+10kg): 1 sztuka dziennie. Pamietajmy aby zapewnić psu dostęp do świeżej i czystej wody.
Cena Friskies DENTAL FRESH waha się od 7,49 zł do 8,50 zł.

poniedziałek, 4 maja 2015

   Zanim kupisz Doga niemieckiego


"Rzeczy, które denerwują teriera, mogą nic nie znaczyć dla doga niemieckiego" - Smiley BlantonŚwięta prawda! Typowy dog niemiecki to oaza spokoju. Pies, który przez większość życia wyleguje się na kanapie i towarzyszy właścicielowi we wszystkich domowych czynnościach. Idealny przykład na to, że duży nie znaczy groźny.
Zanim kupisz doga niemieckiego – Przestrzeń życiowa
Dog niemiecki to duży, majestatyczny pies, który może odnaleźć się w każdej przestrzeni, o ile będzie odpowiednio urządzona. Jeżeli mieszkamy w kawalerce, raczej zrezygnujmy z eksponowania cennych przedmiotów i ograniczmy liczbę drobiazgów i mebli do minimum – wystarczy jeden energiczny skręt ciała, aby psina strąciła ogonem wazon, ramkę ze zdjęciem czy sprzęt elektroniczny. Dogi niemieckie, mimo swoich imponujących rozmiarów, mogą mieszkać w bloku. Mają średnie zapotrzebowanie na ruch i jeżeli zapewnimy im odpowiednią stymulację, na pewno nie będą nieszczęśliwe, żyjąc na niewielkiej powierzchni.
Dog niemiecki śpiący na sofie
Pamietajmy, dorosły dog niemiecki jest dużym psem
Zdrowie i Psychika
Dogi są psami bardzo delikatnymi, zarówno jeżeli chodzi o psychikę, jak i o względy zdrowotne. Łatwo je zranić, zniechęcić do działania i sprawić, że zamkną się w sobie. Źle reagują na agresywne metody szkoleniowe, podczas układania należy korzystać ze sprawdzonej, pozytywnej stymulacji i systemu nagród. Zważywszy na ponadprzeciętną wielkość wymagają specjalnej uwagi; przed i po karmieniu powinniśmy zapewnić im chwilę odpoczynku w celu zminimalizowania ryzyka skrętu żołądka. Jeżeli zaś chodzi o dietę, powinny spożywać wyłącznie wysokiej jakości karmę. Dużym problemem w rasie są biegunki. 
Temperament
Psy szybko przystosowują się do życia w rodzinie i są łagodne wobec wszystkich jej członków. Szczególnym uczuciem obdarzają dzieci. Pomimo że psy słyną ze swojej łagodności wobec opiekuna, są dość cięte na inne zwierzęta i wymagają konsekwentnego szkolenia. Przyszły właściciel powinien zdawać sobie sprawę, że szkolenie doga może być dość frustrujące, zwłaszcza że psy są z natury dość leniwe, powolne i dość wolno łapią komendy. Co istotne, nawet doskonale wyuczony pies nigdy nie będzie bezwzględnie posłuszny – każde polecenie najpierw przemyśli, a dopiero po czasie je wykona. Jeżeli kiedykolwiek miałeś psa i jesteś przyzwyczajony, że czworonóg po raz 54 reaguje na tę samą komendę, jeżeli tylko dostanie smakołyk, wiedz, że z dogiem taki numer nie przejdzie. Psy mają tę przykrą cechę, że wykonują polecenia jedynie wówczas, gdy widzą w nich sens. Wielokrotne powtarzanie tej samej sztuczki będzie dla nich po prostu nudne i za którymś razem po prostu odejdą. 
Dog niemiecki oblizujący bitą śmietanę z ciasta
Dog niemiecki oblizujący bitą śmietanę z ciasta
Brak bezwzględnego posłuszeństwa nie oznacza jednak braku miłości. Psy bardzo kochają swoich opiekunów, niemniej nie jest to miłość ślepa; nigdy nie będą wpatrzone w swojego człowieka jak w obrazek. Nie zmienia to jednak faktu, że uwielbiają podążać krok w krok za opiekunem – towarzyszą mu w toalecie, w łazience, czy też w czasie posiadówki na kanapie.
Spacery
W czasie spacerów nigdy nie powinniśmy puszczać psa luzem. Przekonanie o bierności i braku zainteresowania psa innymi zwierzętami można włożyć między bajki. Pamiętajmy, że pies jest przede wszystkim psem, a zatem istotą popędliwą, która w każdej chwili może rzucić się w pogoń za innym zwierzęciem i wyrządzić mu krzywdę. Zdecydowanie rozsądniejszym rozwiązaniem będzie udawanie się na długie spacery z psem przy nodze. Dogi nie mają wielkiego zapotrzebowania na ruch – nie muszą bardzo dużo biegać, skakać za piłką czy socjalizować się z innymi zwierzętami, aby być szczęśliwe. To zwierzęta bardziej ludzkie niż psie – preferują towarzystwo ludzi i to musimy im bezwzględnie zapewnić.
Biegające dogi niemieckie
Dogi niemieckie na łące
Wychowanie szczeniaka
Wychowanie szczenięcia doga niemieckiego to dość żmudny proces, który wymaga od nas cierpliwości i konsekwencji. Pamiętajmy, że duże psy dość późno osiągają dojrzałość emocjonalną i przez długi czas pozostają mentalnymi szczeniakami. Niestety, nie idzie to w parze z dojrzałością fizyczną. Małe dogi szybko przestają być małe; kilkumiesięczne szczenię osiąga już znaczne rozmiary i może wyrządzić spore szkody w domu. Psy, nieświadome swojego „rozrzutu” zrzucają kwiatki z parapetów, drapią kanapy i niszczą wszystkie bibeloty, które pozostaną w zasięgu ich łap. Jeżeli jednak właściciel przeżyje ten ciężki okres, będzie już tylko lepiej. Dorosłe psy są znacznie spokojniejsze i mniej pobudliwe. Oczywiście zdarza się, że niechcący strącą coś łapą, niemniej nie zrobią tego intencjonalnie.
Szczeniaki doga niemieckiego
Szczeniaki doga niemieckiego
Higiena
Dogi brudzą się i ślinią. Niektóre mniej, niektóre bardziej. Ślina jest jednak wszędzie – na ubraniach, na meblach, na dywanie, i bardzo trudno się ją zmywa. Najgorzej jest rzecz jasna po jedzeniu, kiedy resztki pokarmu skapują ze śliną na czystą posadzkę.
Sierść psa ma postać malutkich igiełek, które mogą wbijać się we wszystko: tapicerkę, ubrania, dywany. O wiele łatwiej sprząta się sierść długą, wystarczy odkurzacz albo gąbka. Krótka i cienka sierść po prostu wbija się w materiał. Jeżeli chcemy zachować względną sterylność pomieszczeń, po każdym spacerze wycierajmy łapy psa.
Koszty utrzymania i zakupu doga niemieckiego
Dogi to dość drogie w utrzymaniu psy. Nie licząc kosztów wizyt weterynaryjnych, legowiska, zabawek, pozostaje jeszcze kwestia jedzenia. Dwa dobrej jakości worki karmy kosztują średnio 400 zł – to wydatek miesięczny. Nie możemy zapominać o kosztach „eksploatacji”, czyli wymianie sprzętów, które pies zdoła zniszczyć. Bardzo drogie są również wizyty weterynaryjne i wszelkie operacje. Zakup szczeniaka doga niemieckiego waha się od 1500 do 4000 złotych.
Miłośc doga niemieckiego do swojego właściciela
Miłośc doga niemieckiego
Zanim kupisz doga niemieckiego, poważnie się zastanów. Pomimo że psy są urocze, kochane, a właściciela kochają miłością wprost proporcjonalną do swojej wielkości, przysparzają nam także dodatkowych obowiązków. To nie jest pies dla każdego, i nie chodzi jedynie o finanse i warunki mieszkaniowe – po prostu nie każdy opiekun będzie w stanie tolerować zachowanie, wygląd i upodobania doga niemieckiego.

           Zanim kupisz Chihuahua


Psy Chihuahua występują w odmianie krótko- idługowłosej. Chihuahua są bardzo inteligentnymi, żywiołowymi i energicznymi psami, które mimo swoich niewielkich rozmiarów mają duże zapotrzebowanie na ruch i mogą dać się właścicielom we znaki. Jeżeli nosisz się z zamiarem zakupu tego uroczego małego pieska rasy Chihuahua, koniecznie przeczytaj niniejszy artykuł!
Częstym błędem popełnianym przez właścicieli psów miniaturek jest odpuszczanie szkolenia i nadmierne skracanie czasu spacerów. Opiekunowie uznają, że skoro pies jest mały i słodki, można wybaczyć mu więcej niż choćby groźnemu „wilczurowi”. Cóż, z takim podejściem daleko nie zajdziemy! Nieważne czy mamy do czynienia z psem małym, czy dużym – odpowiedzialne prowadzenie jest priorytetem. Małe psy również bywają agresywne, a tłumaczenie, że ugryzienie miniaturki wcale nie boli, jest co najmniej idiotyczne. Nieszkolony i nieprawidłowo uspołeczniony Chihuahua może bardzo uprzykrzyć nam życie. Pewnie nie raz widzieliśmy na własne oczy, jak małe Chi rzucają się na dużo większe od siebie osobniki, podnoszą raban na przechodzących przechodniów, warczą i wyrywają się opiekunowi z objęć. Aby uniknąć konfliktowych sytuacji warto wdrożyć odpowiednie szkolenie z zakresu posłuszeństwa i już od wczesnych miesięcy życia Chi ustalić domową hierarchię. Pies musi wiedzieć, że znajduje się na najniższym szczeblu „domowej” drabiny i ma bezwzględnie słuchać się właściciela.
Chihuahua odmiana krótkowłosa

Zanim kupisz Chihuahua trzeba wybrać czy będzie długowłosa czy krótkowłosa, zdjęcie przedstawia Chi krótkowłosą
Szkolenie Chihuahua
Inteligencja, bystrość i  ogromna ciekawość świata  to cechy doskonale opisujące psy Chihuahuki. W żadnym wypadku nie powinniśmy zamykać psa w czterech ścianach, chronić przed światem i wyprowadzać jedynie na krótkie, kilkuminutowe spacery. Psy potrzebują kontaktu z ludźmi i innymi zwierzętami, gdyż w innym wypadku staną się agresywne lub skrajnie lękliwe. Bardzo ważnym elementem wychowania szczeniaka Chi jest nauka czystości. Chihuahua ma niewielki pęcherz, dlatego nawet z dorosłym osobnikiem należy wychodzić częściej niż z większymi psami w podobnym wieku. Jeżeli nie mamy możliwości wyprowadzania psa średnio co trzy godziny, musimy nauczyć go korzystania z kociej kuwety. Pamiętajmy jednak, że kuweta nie może zastąpić codziennych spacerów! Koniec końców przechadzki nie służą jedynie realizacji potrzeb fizjologicznych – to okazja do wybiegania się, spotkania innych psów i kontaktu ze światem.
Szczeniaka Cziłały wyprowadzamy w skórzanej obroży i na zwykłej bądź automatycznej smyczy. Szelki stosujemy wyłącznie u psów dorosłych, ponieważ u szczenięta mogą spowodować deformację barków i odstawanie łokci. Do zajęcia psa najlepsze będą maskotki lateksowe lub naturalne wędzone gryzaki czy bawełniane sznurki. Lepiej unikajmy zabawek, które mają wystające i łatwe do odgryzienia części. W czasie nieobecności możemy zamykać Chi w klatce lub metalowym kojcu – środek wyściełamy kocem albo wkładamy doń legowisko, miskę z wodą i suchą karmą, a także kuwetę. Na wyjazdy i wycieczki przyda się natomiast specjalna torba lub klatka z materiału. Kwestią kontrowersyjną jest noszenie psa na rękach. Oczywistym jest, że pies nie przejdzie samodzielnie kilkunastu kilometrów, ale nie wolno popadać w skrajności. Pamiętajmy, że Chihuahua – podobnie jak wszystkie psy – ma pewne zapotrzebowanie na ruch i potrzebuje aktywności fizycznej. Kruche kości i chorowitość nie są powodem, dla którego pies miałby siedzieć w jednym miejscu i wcale nie wychodzić na dwór.
Zanik kupisz Chihuahua trzeba wybrać szczeniaka
Szczeniaki Chihuahua
Temperament/zachowanie Chihuahua
Chi jest pieskiem skocznym, energicznym i kochającym towarzystwo, a przy tym bardzo przyjaźnie nastawionym do świata. Lubi bawić się z ludźmi, chociaż nie sprawdzi się w rodzinach z bardzo małymi dziećmi. Sam nie zrobi dziecku krzywdy, niemniej istnieje ryzyko, że dziecko niechcący go zrani. Zanim zdecydujemy się kupić Chihuahua, zastanówmy się, czy mamy wystarczająco dużo cierpliwości, aby utrzymywać małego bojownika. Psy mają dość ognisty temperament i na pewno spróbują zawładnąć domowym stadem; co więcej dużo i często szczekają, co może spowodować pewne problemy z sąsiadami. Oczywiście nie warto generalizować – niektóre chi są bardzo spokojne i prawie wcale się nie awanturują.
Chihuahua to piesek przede wszystkim dla ludzi radosnych, cierpliwych i wyrozumiałych, którzy będą w stanie znieść jego wariactwa. Ma niewielkie rozmiary, ale ogromne serce, dlatego szybko przyzwyczaja się do swoich opiekunów. Źle reaguje na szkolenie agresywne, w którym dominuje krzyk i dyktatura właściciela. Jeżeli nie masz cierpliwości i chciałbyś, aby pies był słodką maskotką do przytulania, która zawsze będzie zachowywała się zgodnie z twoimi oczekiwaniami, raczej zapomnij o kupnie Chihuahua. Tylko wyrozumiałe osoby o pogodnym nastawieniu do świata będą w stanie docenić te małe salonowe pieski i stworzyć z nimi prawdziwą więź.
Pamiętajmy jednak, że miłość nie powinna być przesadzona i toksyczna  - jeżeli pozwolimy psom na zbyt dużo, zapomnimy, że nie są maskotkami tylko żywymi zwierzętami, to zrobimy im wielką krzywdę.
Grupa psów rasy Chihuahua
Chihuahua krótko- i długowłose
Oto kilka najczęściej zadawanych pytań w necie, może one Państwu pomogą w podjęciu decyzji, o zakupie Chihuahua
Jaki jest koszt zakupu szczeniaka Chihuahua? Cena szczeniąt rodowodowych Chihuahua to koszt od 1500 do 8000 tysięcy złotych. 
Czy Chihuahua linieją/gubią sierść? Chihuahua długowłosa linieje dwa razy do roku, podczas gdy odmiana o włosie krótkim linieje przez cały rok. Paradoksalnie długi włos jest łatwiejszy do zebrania; krótkie igiełki wbijają się w meble i dywany.
Czy Chihuahua uczula? Niestety, może uczulać
Czy chihuahua jest agresywna? Nieprawidłowo socjalizowany pies może stać się agresywny – dotyczy to każdej rasy. Jeżeli nie zaniedbamy szkolenia z zakresu posłuszeństwa i od szczenięctwa będziemy przyzwyczajać psa do obecności innych osób, pies nie powinien ujawniać skłonności do agresji.
Czy Chihuahua lubi dzieci? Tak, lubią dzieci i chętnie się z nimi bawią. Niemniej, lepiej czują się w rodzinach z nieco starszymi dziećmi, które wiedzą jak obchodzić się z psem.  
Ile lat żyje piesek Chihuahua? Chi żyje średnio 13 lat, ale są też osobniki które dożywają nawet 18-20 lat. Wszystko zależy od genów, diety, warunków bytowych itp.

niedziela, 3 maja 2015

              Airedale terrier


Temperament
Psy są bardzo samodzielne i inteligentne. Nie nadają się dla osoby, która nie ma doświadczenia w prowadzeniu i szkoleniu psów – szybko bowiem wyczują słabość opiekuna i zajmą dominującą pozycję w domowym stadzie. Jeżeli właściciel ma silną psychikę i jest konsekwentny, może liczyć na dozgonną miłość i przywiązanie teriera.
AT lubią dzieci, chociaż ze względu na swoje rozmiary nie powinny mieszkać w domach z bardzo małymi dziećmi – nieopatrznie mogą wyrządzić im krzywdę. Tolerują inne zwierzęta zwłaszcza jeżeli wychowywały się razem z  nimi. Wymagają wczesnej socjalizacji – nieprawidłowo uspołecznione psy mogą być agresywne i nietolerancyjne w stosunku do innych czworonogów.
Airedale mają olbrzymie zapotrzebowanie na ruch i będą najszczęśliwsze, mogąc żyć w domach z ogrodem. Nie stanowi to jednak reguły; jeżeli zapewnimy psu dużą dawkę aktywności w ciągu dnia, mieszkanie w bloku nie będzie żadnym problemem.
Warto podkreślić, że AT nie są psami dla osób, które prowadzą raczej siedzący tryb życia. Psiaki doskonale dogadają się ze sportowcami-amatorami, biegaczami i rowerzystami. Raz na jakiś czas warto zabrać je za miasto.
Zdrowie i Pielęgnacja
Teriery wymagają regularnego szczotkowania – najlepiej szczotką z prawdziwego włosia, która wyczesze zanieczyszczenia i wymasuje skórę. Pierwszy zabieg trymowania należy przeprowadzić po ukończeniu przez psa czwartego miesiąca życia. Zabieg należy powtarzać co 3 miesiące. Teriera szorstkowłosego nie można kąpać zbyt często, gdyż każda kąpiel zmiękcza włos.
Psy są generalnie zdrowe. Do najpowszechniejszych przypadłości zdrowotnych zaliczamy dysplazję stawów biodrowych.

  • Airedale terrier

  • Airedale terrier

  • Szczeniaki Airedale terriera
Wysokość:  Psy osiągają około 58 -61 cm wysokości w kłębie. Suki są nieco mniejsze i mierzą ok. 56 - 59 cm.
Waga: Waga dorosłych psów kształtuje się w przedziale 20-25 kg.
Umaszczenie: Górne partie szyi, grzbiet i wierzch ogona, czarne lub szaro-czarne. Pozostała powierzchnia ciała podpalana. Uszy często ciemniejsze, a czarne naloty występują wokół szyi i na skroniach. Dopuszcza się trochę białych włosów na piersi.
Zdrowie: Do najpowszechniejszych przypadłości zdrowotnych zaliczamy dysplazję stawów biodrowych.
Pielęgnacja: Psy wymagają regularnego trymowania – raz na trzy miesiące. Czesanie raz w tygodniu. Kąpiele jedynie okazjonalnie.
Rodzina: Opiekun musi być konsekwentny i odpowiedzialny. Psy mogą być uparte i nieposłuszne, jeżeli wyczują słabość właściciela. Uwielbiają ruch i wysiłek fizyczny. Sprawdzą się w rodzinach ze starszymi dziećmi. Tolerują inne zwierzęta, o ile zostały prawidłowo uspołecznione w młodości.
Kraj pochodzenia: Wielka Brytnia
Inne nazwy: Waterside terrier, Bingley terrier.
Cena szczeniąt z rodowodem 2000 - 2500 złotych. Źródło (Allegro, Alegratka, Olx).
Klasyfikacja FCI grupa III, sekcja 1, nr wzorca 7

      Aidi (Owczarek z Gór Atlas)


Historia
Aidi (Owczarek z Gór Atlas) to rasa psów wywodzących się z Maroka. Czworonogi przez dłuższy czas pozostawały niedoceniane; plemiona historyczne zamieszkujące terytorium Afryki Północnej zdegradowały je do poziomu obrońców obozów koczowniczych. Z czasem psy zaczęto wykorzystywać do obrony zwierząt hodowlanych. Początkowo służyły jako psy obronne, a ich głównym zadaniem była ochrona stada i ludzi przed atakami dzikich zwierząt m.in. żbików. Jako że bardzo dobrze radziły sobie z obroną gospodarstwa i w razie potrzeby zabijały drapieżniki, poczęto je wykorzystywać jako psy myśliwskie. Dzięki mocnym pazurom i żelaznemu uściskowi szczęki mogły efektywnie łapać i zabijać zwierzynę. Po dziś dzień są bardzo cenioną rasą psów myśliwskich.
Owczarki z Gór Atlas są niezwykle wytrzymałe i posiadają znakomity zmysł powonienia; potrafią funkcjonować nawet w najcięższych warunkach. Występują przede wszystkim w rejonach Atlasu, Maroka, Liberii i Algierii.
Wygląd
Aidi to mocny, krzepki pies, odznaczający się siłą i zwinnością. Jest dobrze umięśniony, ma suchą i mocną budowę ciała, oraz kosmatą sierść, która chroni go przed zimnem. Długość tułowia (od stawu barkowego do guza siedzeniowego) pozostaje w stosunku 10 do 9 do wysokości w kłębie. Głowa mocna i szeroka, w proporcji do wielkości tułowia, zasadniczo kształtu stożkowatego. Czaszka szeroka i płaska, z widoczną niewielką bruzda czołową. Guz potyliczny, mimo że obecny, jest prawie niewidoczny. Stop tylko nieznacznie zaznaczony. Nosczarny lub czekoladowy, stosownie do umaszczenia, dostatecznie szeroki i z otwartymi nozdrzami. Kufa stożkowata jak cała głowa i widocznie krótsza od mózgoczaszki. Stop długi i niezbyt mocny. Wargi cienkie, dobrze przylegające, czarne bądź czekoladowe stosownie do umaszczenia. Szczęki mocne, uzbrojone w duże, białe, mocne i równomiernie rozmieszczone zęby. Zęby ustawione w zgryzie cęgowym; zgryz nożycowy lub niewielki przodozgryz z kontaktem siekaczy tolerowane. Oczy średniej wielkości, ciemnego odcienia, w zależności od umaszczenia ich barwa waha się od bursztynowej po złoto brązową; lekko skośne, z dobrze pigmentowanymi powiekami.
Szczekający pies rasy Aidi
Aidi (Owczarek z gór Atlas)
Uszy średniej długości, lekko zaokrąglone na końcach, załamane w połowie długości, skierowane do przodu przy pobudzeniu; w spoczynku często złożone do tyłu. Szyja mocna, dobrze umięśniona, wolna od podgardla. Linia górna tułowia musi być lekko wklęsła, ale nie zapadnięta. Grzbiet szeroki, dobrze umięśniony, odpowiednio długi, przechodzący w mocne, dobrze umięśnione i lekko wysklepione lędźwie. Zad harmonijnie opadający. Klatka piersiowa odpowiednio szeroka, długa i głęboka, sięgająca co najmniej łokcia. Żebra lekko zaokrąglone. Linia dolna podciągnięta za żebrami rzekomymi, ale nie podkasana. Ogon długi, sięgający przynajmniej stawu skokowego, osadzony jako przedłużenie linii zadu, kształtu szabli, bardzo bogato owłosiony – im więcej włosa tym lepiej. Łopatka skośnie ustawiona, kłąb wyraźnie zaznaczony. Ramię mocne, umięśnione, skośnie ustawione i przylegające do klatki piersiowej.
Podramię proste, solidnie zbudowane i dobrze umięśnione. Śródręcze krótkie i niemal pionowe. Łapa praktycznie okrągła, o mocnych opuszkach. Pazury mocne, ich barwa zależna od umaszczenia. Guzy biodrowe wyraźnie widoczne, uda dobrze umięśnione, ale nie przeładowane mięśniami, długie. Skóra luźna i mocna. Sierść gęsta i raczej szorstka, póldługa, długości około 6 cm, z wyjątkiem kufy i uszu, gdzie jest krótka i delikatna. Wokół szyi tworzy kryzę, szczególnie wyraźną u samców. Bardzo długa sierść na portkach i ogonie. Maść rozmaita: płowa (od wyblakłej piaskowej do ciemno czerwonej), pręgowana lub z czarnym nalotem lub czaprakiem różnej wielkości, czekoladowa (od beżowej po kolor przypieczonego chleba), czarna.  Wargi i nos mocno pigmentowane, czarne lub czekoladowe w zależności od umaszczenia. 
Wysokość w kłębie oscyluje w granicach 52 - 62 cm.

Zachowanie/temperamnet
Bardzo przywiązany i oddany właścicielowi i jego rodzinie, odznacza sie wrodzonym instynktem stróżowania i obrony. Zawsze czujny, instynktownie ocenia zagrożenia i bez lęku reaguje tak, jak potrzeba. To idealny pies do pilnowania dużych, ogrodzonych posesji.
Wysokość: psy mają w kłębie od 52 do 62 cm.
Waga: Waga psa waha się w granicach 25-35 kg.
Umaszczenie: Maść rozmaita: płowa (od wyblakłej piaskowej do ciemno czerwonej), pręgowana lub z czarnym nalotem lub czaprakiem różnej wielkości, czekoladowa (od beżowej po kolor przypieczonego chleba), czarna.
Pielęgnacja: Wymagane regularne czesanie – przynajmniej raz na tydzień.
Zdrowie: Rasa jest generalnie zdrowa.
Rodzina: Aidi raczej nie nadaje się do trzymania w mieście. Wymagają konsekwentnego szkolenia i prowadzenia.
Kraj pochodzenia: Maroko

    Affenpinscher (Pinczer małpi)


Historia
Psy bardzo podobne do pinczera małpiego istniały w Niemczech już w czasach nowożytnych, co znajduje potwierdzenie w zapisach kronikarskich i drzeworytach autorstwa Albrechta Durera (1471–1528). Nie ulega jednak wątpliwości, że psy różniły się nieco od współczesnych Pinczerów. Przodkowie współczesnych Pinczerów małpich zostali wyhodowani w XVII wieku w wyniku skrzyżowania małych pinczerów niemieckich z azjatyckimi psami typu mopsa. Nie da się ukryć, że rasa jest spokrewniona z innym psem, który również ma nieco małpi wygląd. Chodzi oczywiście o gryfonika belgijskiego.
Pies Affenpinscher z 1915 roku
Pinczer małpi z 1915 roku
Wygląd
Sylwetka psa Pinczera małpiego wpisuje się w kształt kwadratu; stosunek długości ciała do wysokości w kłębie jest taki sam. Czaszka okrągła, niezbyt duża. Stop wyraźnie zaznaczony. Nos okrągły, pełny i czarny. Kufa krótka i prosta, niewygięta do góry. Grzbiet nosa prosty. Wargi ściśle do siebie przylegają; są czarno pigmentowane. Uzębienie kompletne. Kły i siekacze nie muszą być widoczne, gdy usta są zamknięte. Oczy ciemne, raczej okrągłe i pełne. Powieki czarno pigmentowe, przylegające do gałek ocznych. Powieki otoczone twardą sierścią. Uszyosadzone wysoko, noszone równo i zwrócone do przodu. Przybierają kształt litery V. Wewnętrzne krawędzie uszu przylegają do głowy. Szyja prosta, mocna, raczej krótka. Tułów mocny, kwadratowy i kompaktowy. Kłąb wyraźnie zaznaczony. Grzbiet mocny, krótki i napięty. Lędźwie krótkie i mocne. Odległość od ostatniego żebra do biodra jest krótka, skutkiem czego tułów wydaje się kompaktowy. Zad krótki, lekko zaokrąglony, niezauważalnie „włączony” w nasadę ogona. Klatka piersiowa lekko spłaszczona po bokach, umiarkowanie szeroka, sięgająca poza poziom łokci. Brzuch umiarkowanie podciągnięty. Ogon naturalny. Kończyny przednie są mocne, proste, ustawione równolegle do siebie. Łopatki dobrze umięśnione. Ramię leży blisko ciała, jest silne i muskularne. Łokciepoprawnie przylegające. Przedramię silnie rozwinięte, proste. Łapy krótkie i okrągłe. Palce zwarte i wysklepione.Pazury krótkie, mocne i czarne. Kończyny tylne widziane z boku są lekko ukośne. Uda silnie umięśnione, szerokie. Podudzie długie i silne. Staw skokowy umiarkowanie kątowane. Włos powinien być szorstki i gęsty.Pinczer małpi ma bardzo charakterystyczny pysk. Sierść obficie porasta głowę, tworząc otoki wokół oczu. Pies ma także długie, krzaczaste brwi, co nadaje mu małpopodobny wygląd. Dopuszczalnym typem umaszczenia jest czarny. Dopuszczalna wysokość w kłębie wynosi od 25 do 30 cm. Waga psów waha się w granicach od 4 do 6 kilogramów.
Zdjecie przedstawiające psa rasy Pinczer małpi
Temperament
Pinczer małpi jest psem czułym i delikatnym dla właściciela. Szybko przywiązuje się do swojego opiekuna. Jest także lojalny wobec swojej rodziny i chroni jej członków w razie potrzeby. Niestety, dość dużą wadą psów jest ich zbytnia brawura. Czworonogi mogą rzucać się na psy kilkakrotnie większe od siebie (to cecha typowa dla miniaturek). Pinczery są także dość nerwowe i impulsywne.
Jak wszystkie inne rasy Affenpinscher potrzebują wczesnej socjalizacji – ekspozycji na nieznajomych, widoki, dźwięki i doświadczenia. Socjalizacja sprawia, że psy będą w przyszłości towarzyskie, przyjazne i dobrze nastawione do człowieka.
Czworonogi doskonale sprawdzają się jako zwierzęta typowo miejskie. Mają wprawdzie pewne zapotrzebowanie na ruch, niemniej w zupełności wystarczy im kilka ćwiczeń w ciągu dnia.
Piesek rasy Affenpinscher
Zdrowie
Pinczery małpie żyją średnio 10-12 lat. Dorośli przedstawiciele rasy mogą cierpieć na typowe przypadłości zdrowotne takie jak: zwichnięcia rzepki kolanowej, owrzodzenie rogówki oka oraz zaburzenie czynności oddychania. U rasy występuje niekiedy ciemiączko niezrośnięte i przetrwały przewód tętniczy.
Ważne informacje
1) Podobnie jak wiele innych psów Pinczer małpi może sprawiać problemy wychowawcze i wykazywać pewne skłonności dominacyjne. Właściciele powinni zatem przeprowadzić regularne szkolenie posłuszeństwa.
2) Chociaż sierść Pinczera małpiego jest szorstka, trudno uznać rasę za hipoalergiczną.
3) Ze względu na pierwotne funkcje (Pinczery małpie wyławiały niegdyś szczury i pasożyty) psy nie powinny mieszkać w domach wraz z innymi zwierzętami, a przede wszystkim gryzoniami takimi jak: chomiki, fretki czy myszoskoczki. Pinczerki dobrze dogadują się natomiast z kotami.
4) Affenpinscher nie są generalnie polecane dla gospodarstw domowych z małymi dziećmi. Pinczer małpi jest lojalny wobec dorosłych członków rodziny i może być świetnym towarzyszem zabaw dla starszych dzieci.
5) Pinczer małpi to rzadka rasa, dlatego też szczenięta są stosunkowo drogie. Aby mieć pewność, że dostaliśmy pod opiekę zdrowego psa, nigdy nie decydujmy się na zakup szczenięcia od nieodpowiedzialnego, nieznanego hodowcy.
Pies rasy Affenpinscher (Pinczer małpi)
Wysokość: wysokość w kłębie dla dorosłego psa waha się między 25 a 30 cm. Waga mieści się w granicach 3-4 kg.
Umaszczenie: Pinczer małpi powinien być jednolicie czarny. Jego sierść jest sztywna i krótka.  Cechami charakterystycznymi dla rasy są: krzaczaste brwi i kosmaty włos na twarzy i szyi, co upodabnia go wyglądem do małpy.
Pielęgnacja: Pielęgnacja psa nie jest bardzo pracochłonna. Podobnie jak wszystkie psy szorstkowłose Pinczer małpi wymaga przede wszystkim regularnego trymowania.  
Zdrowie: Affenpinscher żyje około 12 lat. Przedstawiciele rasy mogą chorować na dysplazję stawy biodrowego lub zwichnięcie rzepki kolanowej. Należy także zwracać szczególną uwagą na oczy i uszy psa. Niekiedy pojawiają się także schorzenia układu oddechowego i wydalniczego, np. niewydolność oddechowa.
Rodzina: Affenpinscher może być kompanem dla dzieci w starszym wieku, natomiast ze względu na brak cierpliwości i hałaśliwość nie poleca się go dla maluchów. Jest to pies o silnej osobowości i zadziornym charakterze. Wykazuje ogromną lojalność w stosunku do swojej rodziny i nieufność do obcych. Wymaga konsekwentnego wychowania, bez rozpieszczania, które sprawia, że pies staje się kapryśny. Trzeba mu zapewniać ciekawe i różnorodne zabawy, bo szybko potrafi się znudzić. Jest bardzo oddany i będzie zaciekle bronił swojej rodziny.
Inne nazwy: Pinczer małpi
Kraj pochodzenia: Niemcy
Klasyfikacja FCI - grupa II, sekcja 1, wzorzec 186. Nie podlega próbom pracy.